Skip links
kadr z filmu „5 i ½ Bladego Józka”

Zanussi kręci w Płocku

Success needs hard work. Don’t listen to these ‘get rich quick’ schemes.

Share

Mija 50 lat od momentu, kiedy ekipa filmu „5 i ½ Bladego Józka” jeździła przy 20-stopniowym mrozie po płockim moście. Właśnie się dowiedzieliśmy, że filmowcy powrócili na starą płocką przeprawę przez Wisłę.

Oczywiście nie ci od filmu Henryka Kluby i Wiesława Dymnego. Jak donosi Wyborcza.pl Płock, to filmowcy z warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, którzy przyjechali do naszego miasta, aby nakręcić tu zdjęcia kaskaderskie do najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego pt. „”Liczba doskonała.”

W najbliższy wtorek na moście zainscenizowane zostanie wypadek, zderzenie z ciężarówką. To nie pierwszy wyczyn kaskaderski w tym miejscu.

W reportażu „Filmu” z 31 stycznia 1971 roku Maria Oleksiewicz napisała:

„Przed laty staliśmy na skrzyżowaniu dróg koło mostu nad Wisłą, skąd widać stary Płock. Fasady jego zabytkowych kościołów. Nowy Płock, wielkoprzemysłowy pejzaż Petrochemii, udało nam się zobaczyć dopiero później.

Czekaliśmy wówczas na inny pociąg i przyjazd innego bohatera. Przygotowania do tej sceny były długie i mozolne: jadący pociąg, obok szosą wzdłuż torów jadący motocyklista i efektowny skok, wymagający nie byle jakiej zręczności. Andrzej Leszczyc, bohater „Walkowera” Jerzego Skolimowskiego, zdecydował się na ten skok, bo wśród pasażerów opuszczających pociąg mignęła mu sylwetka dawnej koleżanki ze studiów.”

Opisane wydarzenia miały miejsce 1965 roku. Sceny do „5 i ½ Bladego Józka” powstawały w Płocku na przełomie 1970 i 1971 roku.

„5 i ½ Bladego Józka”

  • kadr z filmu

„5 i ½ Bladego Józka”

  • kadr z filmu

„Liczba doskonała” to film nieoczywisty. Refleksja nad przemijaniem i sensem życia a także jego przypadkowością. Główny bohater, w którego rolę wcieli się Andrzej Seweryn prowadzi badania nad liczbami pierwszymi przekładając je na swoje życie. Próbuje dowiedzieć się, czy jest ono z góry przesądzone, bądź czy istnieje czynnik zewnętrzny, matematyczny który je kreuje. Jednocześnie, będąc skrajnym samotnikiem i egoistą staje przed wieloma wyborami, które są dla niego niezrozumiałe i nieracjonalne.

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń