Skip links

— Filmowy Płock —

ul. Mostowa

Jar, którym płynął niegdyś Dunajek, był od zarania trasą zejścia ze Wzgórza Tumskiego do domostw i tabern oraz do przeprawy na Rybakach. Przystępując do likwidacji murów obronnych i fos, Prusacy już w latach 1793–1807 zbudowali kanał podziemny odwadniający dawne fosy. Nad kanałem i dalej powstał nowy zjazd nad Wisłę. Podczas budowy odwachu (1833) zjazd przeniesiono na zachodnią stronę domu Pod Trąbami i wybrukowano. Po zbudowaniu mostu łyżwowego 1838 r. zjazd uzyskał nazwę ul. Mostowa.

Płock w filmie

W przeciwieństwie do tego jak wygląda dzisiaj w latach 60. XX wieku, nie było tu wysokich drzew, które widzimy w pierwszych sekundach 221 odcinka „Ojca Mateusza”. Jej krętą, nagą wstęgę dobrze widać zarówno w „Dotknięciu nocy” Stanisława Barei, jak i w „Stawce…”. W odc. „Ściśle tajne” jedzie nią Hans Kloss. Z kolei w „Podwójnym nelsonie”, dziś odnowiona kamienica, na początku ul. Mostowej odegrała znaczącą rolę. Obecnie to siedziba komornika sądowego. W latach 60. XX wieku wyglądała dużo skromniej, miała tylko jedną kondygnację. Ale za to znajdowały się przy niej wysokie schody prowadzące do mieszczącego się obok Odwachu. To po tych schodach zbiegał Kloss śledzący niemiecką major Hannę Bösel, która następnie wchodzi do domu przy ul. Mostowej 2, w którym mieszka łączniczka pułkownika Kornela. W kadrze wyraźnie widoczna jest tabliczka z nazwą ulicy. W miejscu ówczesnego wejścia na teren posesji znajduje się dzisiaj garaż). Po wspomnianych schodach zbiega Adaś Cisowski, radośnie spieszący się do szkoły.

ŹRÓDŁA:

  • Włodzimierz Serafimowicz, Bogumił Trębala, Z dziejów Budownictwa w Płocku, Naczelna Organizacja Techniczna, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Rada w Płocku, Płock 2008
  • Stawkowy przewodnik filmowy, pod red. Bogdana Biernackiego, Centrum na rzecz Rozwoju REGIO, wyd. I, 2014
  • Filmowy Płock. Przewodnik, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Płock 2019

ZDJĘCIA:

  • kadr z serialu Stawka większa niż życie

Filmy

Seriale

„Dublerzy” (2003-2004)

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń