Skip links

Z ptakami fruwał

Info
01

informacje

film dokumentalny, 12 min. | rok produkcji: 2003
reżyseria: Tadeusz Bystram

opis
03

opis

Poetycki portret jednego z najciekawszych twórców z kręgu Art Brut w Polsce, Ryszarda Koska. Choć urodził się w Gdańsku, od najmłodszych lat jest mieszkańcem Płocka. Tu skończył średnią szkołę muzyczną. Po maturze pracował jako instruktor muzyczny. Grał na saksofonie w jazzowym zespole Loft. Malarstwem zajmował się od 1983 roku. Z własnej woli odizolował się od świata. Jego królestwo stanowił pokój w bloku w Płocku, w którym mieszkał, tworzy obrazy i muzykę oraz spotyka się z przyjaciółmi. Motywy i postacie z obrazów powstawały w wyobraźni Koska. Żartobliwe scenki rodzajowe z oryginalnymi tytułami (Małgosia Jebień córka szmaciarza, Bysior, Muraś i Skwara itp.), klauni, pijący, królowie, postacie z bajek, rzadziej architektura.
Jego prace były prezentowane na wystawach w Krakowie, Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy, Lublinie, Gniewie, Brukseli, Rouen, Dicy. Zmarł w grudniu 2020 roku.

lokalizacje
04

lokalizacje

pokój w mieszkaniu Ryszarda Koska, na jednym z płockich osiedli

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń