Skip links

— Filmowy Płock —

Dom POD TRĄBAMI

Przy ul. Mostowej 1 znajduje się Dom Pod Trąbami, z którego – w pierwszej scenie „Szatana z VII klasy” (1960) – wybiega Adaś. Jego szczyt zdobi herb, od którego nosi on nazwę. Herb przypomina o osobie księcia Karola „Panie Kochanku” Radziwiłła, który zatrzymywał się w Płocku jadąc do Berlina. Ta gotycka kamienica została dobudowana do fortyfikacji bramy wyszogrodzkiej, o czym świadczy grubość murów i gotyckie sklepienia parteru oraz piwnic budowli. W budynku dawnej kanonii mieszkał ulubieniec królowej Bony, człowiek światły i postępowy Andrzej Sierpski, starosta płocki.

Płock w filmie

W „Szatanie z VII klasy” to dom p. Cisowskich. Adaś dobiega do furtki i skręca w lewo w ul. Mostową. Następnie widzimy go wśród bujnej zieleni, a za nim charakterystyczne wieże Katedry. Potem zbiega ze schodów, które dziś potocznie nazywamy schodami Broniewskiego, ale wówczas na ich szczycie nie było jeszcze pomnika autorstwa Gustawa Zemły. Ten stanie tam dopiero 12 lat później. Teraz jest pusta przestrzeń. Ponownie nasz bohater skręca w ul. Mostową, tym razem w prawo. Przebiega przez ulicę koło siedziby płockiego biskupa i znów w tle, ale znacznie bliżej mamy Katedrę oraz dawne opactwo benedyktyńskie. Kiedy skręca w lewo zaczynają rozbrzmiewać pierwsze takty piosenki „Lato, lato”.

Dom Pod Trąbami to idealne miejsce na kawiarnię, która pod różnymi szyldami pojawiała się tam od czasu do czasu (do niedawana restauracja „Mostowa”). W „Zielonej miłości” w ogródku kawiarni Paweł (Jan Frycz) ukradkiem obserwuje spacerującą Sarnę (Joanna Pacuła).

Filmy

Seriale

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń