Skip links

— Filmowy Płock —

Katedra Mariawicka

Zespół klasztorno-katedralny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów wzniesiono w latach 1911-1914 w stylu neogotyku angielskiego na planie litery E i F (E jak Eucharystia i F jak Franciszka). Obiekt zaprojektował i nad pracami czuwał pierwszy biskup mariawicki Jan Maria Michał Kowalski wraz z założycielką zgromadzenia Feliksą Marią Franciszką Kozłowską, zwaną Mateczką i uznawaną przez mariawitów za świętą. Fronton katedry zdobią trzy strzeliste, neogotyckie wieże. Między katedrą a skarpą wiślaną mariawici założyli sad i park urządzony w stylu francuskim.

Mariawityzm jest jedynym oryginalnie polskim wyznaniem religijnym, powstałym na przełomie XIX i XX wieku, w wyniku Objawień Dzieła Wielkiego Miłosierdzia, które otrzymała św. Maria Franciszka Kozłowska. Objawienia wzywały Kościół do gruntownej reformy, a także krytykowały moralną kondycję
duchowieństwa. Kościół rzymskokatolicki nie uznał Objawień, a Mateczkę, jako pierwszą kobietę w historii, w 1906 roku obłożył imienną ekskomuniką. Na skutek tych wydarzeń, powstał niezależny od Rzymu Kościół Starokatolicki Mariawitów.

Płock w filmie

Aż dziw, że nigdy dotąd ten obiekt nie znalazł się w filmie. Dopiero ekipa serialu „Pod powierzchnią” wplotła w narrację piękny mariawicki ogród i strzelistą fasadę. Widzimy je w pierwszym odcinku drugiego sezonu. Radek Szot opuszcza wtedy szpital, który w filmie „został ubrany” w szaty katedry i klasztoru z ulicy Kazimierza Wielkiego.

Seriale

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń