Skip links

Tata Kazika

Info
01

informacje

film biograficzny, 49 min. | rok produkcji: 1993
reżyseria: Jerzy Zalewski | scenariusz: Jerzy Zalewski, Mariusz Kalinowski | zdjęcia: Paweł Wendorff | muzyka: Stanisław Staszewski, Kult (zespół) | słowa piosenek: Stanisław Staszewski | wykonanie piosenek: Kazik Staszewski, Jacek Kaczmarski, Stanisław Staszewski | produkcja: Dr Watkins, Telewizja Polska

opis
03

opis

Ukończył architekturę, zyskał dość eksponowane stanowisko naczelnego architekta w Płocku, należał do partii, ale ani pracy zawodowej, ani polityki, ani rodziny nie traktował serio. Bawił się, organizował balangi i balety, pił, dużo pił i tworzył. Lubił przesiadywać „Pod Strzechą”, współpracował z płockimi „Marabuciarzami”. Tu napisał m.in. „Budowniczych z Petrobudowy.” Potem uciekł do Paryża. Tam powstały „domowe” nagrania, które krążyły wśród emigracyjnych przyjaciół i czasem docierały do kraju. Ostatnią kasetę zarejestrował w przeddzień śmierci. Kazik wraz z zespołem Kult nie tylko ocalili je przed zapomnieniem, ale uczynił z nich hity, które śpiewała cała Polska.

lokalizacje
04

lokalizacje

Film przedstawia historię życia Stanisława Staszewskiego. Ekipa często gościła w Płocku rozmawiając z płocczanami, m.in. z pierwowzorem bohaterki kultowej piosenki „Celina”.

płockie kadry

płockie kadry
05

30’27 – wypowiedź Krystyny Staszewskiej, która mówi, że w 1961 roku Stanisław Staszewski wyjechał do Płocka. „Pełen zapału. Ja się zaparłam, powiedziałam: Nie. Ja nie pojadę do Płocka, ja nie oddam mieszkania.”

30’48’’ – wypowiedź Marka Bieniewskiego: „już nie bardzo pamiętam, czy on był architektem miejskim Płocka, czy architektem petrochemii, w każdym razie bale urządzaliśmy tam absolutnie doskonałe (…), gdzie były absolutnie doskonałe panienki, gdzie przyjeżdżali ludzie doskonałymi samochodami na ówczesne czasy (…) ”

31’55” – 32’29” – archiwalne zdjęcia płocka z PKF [link]
37’44” – wypowiedzi Celiny Hiszpańskiej i Ireny Hiszpańskiej
38’37” – wypowiedź Antoniego Lorenca
40’22” – archiwalne zdjęcia z Płocka
41’52” – archiwalne zdjęcia z Płocka
42’52” – wypowiedzi Ireny Hiszpańskiej
43’14” – wypowiedź Antoniego Lorenca
44’55” – widok na Wisłę w Płocku

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń