Kino CHARLIE
sala A: 550 osób
siedziba: Kolegialna 23
sala B: 70 osób
siedziba: Tumska 9A
działalność: 2007-2008
Kino Charlie pojawiło się w Płocku, wtedy gdy jeszcze nie było multipleksu Helios w CH Wisła, a Przedwiośnie zostało już zburzone. Stworzyło „tymczasową” salę w szkole muzycznej na 550 widzów sali koncertowej szkoły muzycznej i małą na 70 osób, na filmy ambitniejsze, w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki. Inauguracja odbyła się 22 września 2007 roku, filmem „Katyń” Andrzeja Wajdy.
– Mamy przenośny sprzęt znakomitej jakości. I chociaż nie będzie tradycyjnej kabiny projekcyjnej, jakość projekcji będzie porównywalna z tym, co prezentują kina stacjonarne. Musimy dbać o markę, na która pracowaliśmy latami – mówi Sławomir Fijałkowski, szef Charliego do łódzkiej Wyborczej. Charlie to znana marka w Łodzi. Kino powstało w 1994 roku. Działa przy Piotrkowskiej, prezentując ambitny, studyjny repertuar. Organizowało m.in. Forum Kina Europejskiego, Festiwal Twórców „Powiększenie”, Akademicką Wiosnę Filmową, Noc Reklamożerców.
W Płocku kino działało przez rok. Miało zapewnić ciągłość wrażeń kinowych, na czas budowy dwóch nowych obiektów – Przedwiośnia i Heliosa. Okazało się jednak, że po początkowym szturmie, przyszły chude dni i Charlie nie dotrwał do otwarcia kina przy ul. Tumskiej 5. Być może widzom przeszkadzał „nadmuchiwany” ekran i projektor na widowni, a nie w budce operatorskiej, której sala koncertowała po prostu nie miała. Projektor stał między rzędami i dość głośno pracował. Szum generowały też dmuchawy dostarczające powietrze do ekranu. Byli tacy, którzy to lubili.
ŹRÓDŁA:ŹRÓDŁA:
- Kino Charlie otwiera filię w Płocku, w: Gazeta Wyborcza Łódź, 4 września 2007 [dostęp: 30 listopada 2021]
ZDJĘCIA:
- archiwum SP