Skip links

Kino PETRO

sala: 300 miejsc
adres: Biała
działalność: od 1962 do lat 70. XX wieku
stan: budynek istniejący

Z raportów publikowanych w Notatkach Płockich możemy się też dowiedzieć, że w Domu Kultury Budowniczych Kombinatu powstało Kino „Petro”. Decyzję taką podjął Wojewódzki Zarząd Kin. Ruszyło w sierpniu 1962 roku. Miało 300 miejsc, ale sala była płaska i bez balkonu.

Zamiast foteli były drewniane, składane krzesła. Ekran, pamiętam tak duży, jak w Przedwiośniu. Seanse organizowano tylko dwa razy w tygodniu, w weekendy i święta. Przychodziły tłumy, bo wokół stało mnóstwo hoteli Petrobudowy

– opowiadał po latach Tadeusz Kubiak – pracownik Petrobudowy. Trzy lata po uruchomieniu Franciszek Dorobek pisał o „Petro”, że „wyłącznie obsługuje nielicznych już dzisiaj mieszkańców hoteli robotniczych a przede wszystkim ludność wiejską.”

ŹRÓDŁA:

  • Zagadnienia kulturalne Płocka w okresie dwudziestolecia, Franciszek Dorobek, w: Notatki Płockie nr 2 (32), TNP, styczeń – marzec 1965
  • Złote lata kina, Agnieszka Woźniak, w: Gazeta Wyborcza Płock, wyd. internet., 12 listopada 2004 [dostęp: 26.11.2021]

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń