Skip links

Kino SPUTNIK

sala: 138 miejsc
siedziba: ul. Kolejowa 16
działalność: od 1965? do 1990
stan: budynek istniejący, nieużytkowany

W latach 1956 – 1963 na Radziwiu działało kino Stoczniowiec. Warunki były dość siermiężne, bo sala znajdowała się w drewnianym baraku, pomiędzy ulicą Portową a Kolejową. Z czasem budynek podupadł. Bano się, że spłonie i kino zamknięto. Po kilku latach kino wróciło, stając się filią Kina Przedwiośnia. „Sputnik” – bo tak nazywał się nowy obiekt – powstał w budynku remizy strażackiej pod koniec lat 60., przestał istnieć chyba w 1988 r. Miał 138 miejsc. W latach 80. XX w. w czasie wieloletniego remontu Przedwiośnia to właśnie Sputnik był kinem premierowym.

 – Na „Wejście smoka” i „Walkę o ogień” przyjeżdżały tu tłumy. Radziwiacy oczywiście mieli swoje wejścia. A tylko ci, którzy mieli dobre dojścia, mogli usiąść w siódmym rzędzie – pierwszym na podwyższeniu. W czasie powodzi całe kino było zalane. Pamiętam, jak na zewnątrz suszyły się krzesła. Ale potem znów działało. Dziś jest tu apteka.

– wspominał w 2004 roku Bogusław Osiecki, prezes Towarzystwa Miłośników Radziwia. Budynek istnieje do dziś, ale jest zamknięty.

ŹRÓDŁA:

  • Zagadnienia kulturalne Płocka w okresie dwudziestolecia, Franciszek Dorobek, w: Notatki Płockie nr 2 (32), TNP, styczeń – marzec 1965
  • Złote lata kina, Agnieszka Woźniak, w: Gazeta Wyborcza Płock, 12 listopada 2004 [dostęp: 26.11.2021]

ZDJĘCIA:

  • Jan Waćkowski, styczeń 1982
  • Radosław Łabarzewski, sierpień 2020

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń