Skip links

— Filmowy Płock —

O projekcie

Projekt Filmowy Płock zrodził się z miłości do miasta i X muzy. Głównym założeniem projektu było połączenie turystyki z edukacją kulturalną i filmową. Dlatego jego realizacja nie byłaby możliwa bez zaangażowania, ale też autentycznego entuzjazmu przedstawicieli dwóch instytucji: Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i Kina za Rogiem Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, im. Themersonów. PLOT miał już ogromne doświadczenie w organizowaniu tematycznych spacerów turystycznych po Płocku, Kino za Rogiem wiedzę na temat filmów, które powstały w Płocku oraz przestrzeń do pokazywania filmów. Samorządu Województwa Mazowieckiego uwierzył w projekt i od samego początku, nieprzerwanie wspiera go finansowo.

Pierwszy sezon FILMOWEGO PŁOCKA trwał od września do grudnia 2017 roku. W tym czasie zorganizowaliśmy 6 pokazów specjalnych filmów „z Płockiem w tle” oraz spacer turystyczny po miejscach, w których te filmy powstawały. Wydaliśmy też pierwszą edycję 40-stronicowego Przewodnika po „nakręconym mieście”. W czerwcu 2018 rozpoczęliśmy drugi sezon, na który złożyły się 2 pokazy plenerowe i 6 pokazów w kinie. Powstał też filmowy mural. W 2019 roku, oprócz pokazów 4 kinowych i 3 spacerów, zorganizowaliśmy też plenery. Na pokaz w ogrodzie u Mariawitów przyszła rekordowa liczba widzów, ponad 150. W 2020 powstał podcast, a w 2021 – strona internetowa.

5 i 1/2 Bladego Józka Filmowy Płock

Realizując projekt, dotarło do nas z czasem, że nasze filmowe opowieści układają się w większą całość. Z jednej strony, to opowieść o zmaganiach twórców filmowych; opowieść o tym czym był PRL, w jaki sposób twórcy doświadczali jego opresyjności i czy „walka” z systemem zawsze była skazana na porażkę?

Z drugiej strony, oprowadzając po „filmowych lokacjach” zobaczyliśmy, że wiele z nich wygląda zupełnie inaczej, że wielu budynków już nie ma, inne się zmieniły, powstały nowe, a niektóre – takie jak dawny budynek Domu Turysty – są też świadkiem czasów i przykładem ciekawej architektury, która była realizowana po wojnie w Płocku. Nasze spacery stały się również opowieścią o historii miasta, które przeżyło niezwykle intensywną zmianę, spowodowaną budową kombinatu petrochemicznego.

To jedna z największych zmian w historii naszego miasta, która wpłynęła zarówno na jego architekturę, kształt, jak i strukturę społeczną. Nie zawsze zmiany te były pozytywne, ale nie da się zrozumieć dzisiejszego miasta bez zrozumienia tego czym było podjęcie przez władze centralne decyzji o budowie MZRiP. Decyzja ta wpłynęła również na „atrakcyjność” miasta dla X muzy.

Dotknięcie nocyFilmowy Płock

Po pierwszych, niezbyt udanych próbach, powrotu ekip filmowych do Płocka (na co z pewnością wpłynął nieistniejący już festiwal zawodów filmowych Cinemagic), miasto Krzywoustego znów ma dobrą passę. W ostatnim czasie telewizja TVN to tu osadziła fabułę serialu „Pod powierzchnią”, do Płocka wpadł „Ojciec Mateusz”, a Kinga Dębska wraz z mężem Zbigniewem Domagalskim (producent) zdecydowali się na realizacje kilku dni zdjęciowych w dekoracjach naszego miasta w swoim ostatnim filmie „Zabawa, zabawa”. Jesienią 2021 na płockim moście znów stanęła ekipa filmowa, tym razem pod czujnym okiem Krzysztofa Zanussiego.

Oznacza to, że Płock nadal kusi X muzę, co nas bardzo cieszy. Zapraszamy do lektury II edycji Przewodnika po „nakręconym mieście”, poprawionym i uzupełnionym o nowe tytuły na filmowo-turystycznej trasie Płocka.

Iwona Krajewska
prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, organizator projektu

Radosław Łabarzewski
animator Kina za Rogiem, koordynator projektu

Szatan z VII klasy Filmowy Płock

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń