Skip links

— Filmowy Płock —

ul. Rybaki | Kamienica Górnickich | Zajazd Rybaki

Mostowa przechodzi płynnie w ulicę Rybaki. Jeśli spojrzycie na tę ulicę obiektywem Antoniego Warzyniaka, który robi zdjęcia do polsko-czeskiej koprodukcji „12 krzeseł” z 1933 zobaczycie liczne budynki, przystań ze statkami i kamienicę przy ul. Rybaki 7. Podobny widok znajdziecie w filmie „Ludzie Wisły” (1938) w reż. Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyciego. Kamienicę nad Wisłą przed II wojną wybudował Stanisław Górnicki, znany płocki biznesmen, armator i filantrop, właściwiej elektrowni oraz Kina Nowości. Kamienica przy ul. Rybaki 7 miała 1525 m kw. powierzchni, na piętrach były mieszkania, a na parterze – kantor żeglugi. W latach 90. XX wieku działała tu galeria a.r.t. Jacka Markiewicza, w której wystawiali tacy artyści jak Grzegorz Kowalski, Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, Artur Żmijewski czy Katarzyna Górna.

Płock w filmie

W „Dotknięciu nocy” (1961) mieści się tu komenda MO. Gabinet kapitana Prokosza ma wspaniały widok na Wzgórze Tumskie i na płocki most. W trzecim odcinku serialu „Stawka większa niż życie” to kamienica, z której wychodzi Basia Reczko, sekretarka niemieckiego inżyniera. inż. Erwina Reila (Igor Śmiałowski). Bliższą znajomość próbował z nią zawrzeć prestidigitator Rioletto (Leon Niemczyk), którego Kloss podejrzewał o współpracę z gestapo. W serialu widzimy, jak Basia Reczko zamyka okno właśnie tej kamienicy. W 2004 roku Kamienica stanęła w płomieniach , od 2008 roku jest wyłączona z użytku, choć jeszcze w latach 90. XX wieku w tej kamienicy siedzibę miała słynna Galeria a.r.t. Jacka Markiewicza promująca – jako jedna z pierwszych – artystów z nurtu sztuki krytycznej.

W Zajeździe Rybaki mieści się Pensjonat EDEN (link) z serialu „Pod powierzchnią” (2018/19). Na wysokości skweru, na którym w 1979 roku z okazji Międzynarodowego Roku Dziecka stanął mały pomnik UNICEF (dziś tylko betonowe obmurowanie), partyzanci sprowadzają w stronę Wisły pojmanego Rioletta („Ściśle tajne”). Dzieje się to w pobliżu miejsca, w którym od 1838 roku był most łyżwowy. W serialu „Zielona miłość” też widać w tym miejscu most niskowodny .

Ulica Rybaki pojawia się również w filmie i serialu „Dublerzy” (2003-2004).

Filmy

„Dublerzy” (2003-2004)

Seriale

„Dublerzy” (2003-2004)

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń