Skip links

— Filmowy Płock —

Most im. Legionów Piłsudskiego

Stalowy, siedmioprzęsłowy, rozpięty na długości 648 m między przyczółkami, most drogowo-kolejowy został oddany w 1938 roku i był wówczas najdłuższym na Wiśle. Ze względu na istotną, około 50-metrową różnicę wysokości między brzegami (zniwelowaną nieco nasypami i wykopami po oby stronach) przęsła mostowe są różnej długości i wysokości. Dzięki temu mają mało elementów powtarzalnych, a most wyjątkowy wygląd.

Płock w filmie

W kadrze filmowym zawsze wygląda imponująco, a nawet złowrogo. W „Stawce większej niż życie” był tłem spotkania Basi Reczko z Riolettem. W „Dotknięciu nocy” niemym świadkiem pozbycia się przez Jacenkę dowodów zbrodni. Piękny widok na stalowy szkielet „potwora”, z pokoju posterunku MO (mieszącego się w kamienicy przy ul. Rybaki 7) miał tropiący Jacenkę kpt. Prokosz. Dla Andrzeja Leszczyca („Walkower”) most będzie drogą ucieczki, z której ostatecznie zrezygnuje skacząc z wagonu mknącego po nim pociągu. W oknie pociągu, w ostatniej scenie „Pięć i pół Bladego Józka” stoi Tadeusz machając do Katarzyny, która jedzie na harleyu razem z Basiorem. Towarzyszy im cała banda „5 i pół bladego Józka”. Klimat rodem z amerykańskich filmów drogi. A w tle uciekająca płocka skarpa, ośnieżona zapiera dech w piersiach.

O tym moście ciekawie opowiadał w Kinie za Rogiem w Płocku Wojciech Echilczuk, grający postać „Basiora”, herszta motocyklowej Bandy. Zdjęcia na moście były kręcone zimą 1970/71. Mróz sięgał 20 stopniu. Nawierzchnia była z kostki brukowej. „Ręce schowane w rękawicach, przymarzały nam do kierownicy. Było potwornie ślisko” – wspominał. Możecie o tym posłuchać w naszym podcaście. Niedawno dowiedzieliśmy, że Krzysztof Zanussi postanowił umieścić jedną ze scen (wypadku) na naszym mieście. Data premiery nie jest jeszcze znana.

Filmy

„Dublerzy” (2003-2004)

Seriale

„Dublerzy” (2003-2004)

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
zobacz
przesuń